Vasilica – romska Nova godina i slavlje novog početka
Za nas Rome, 14. siječnja nije samo još jedan dan u kalendaru – to je Vasilica, romska Nova godina. Odrastao sam učeći da je ovo vrijeme kada se otvaraju nova poglavlja, kada se ostavljaju brige iza nas i s vjerom u bolje sutra krećemo u novu godinu.
Vasilica, poznata i kao Bango Vasil (Hromi Vasil), jedan je od najvažnijih romskih blagdana. Slavi se u noći između 13. i 14. siječnja, prema starom julijanskom kalendaru, i označava dolazak nove godine.
Legenda kaže da je Bango Vasil, sveti zaštitnik Roma, spasio naš narod od potpunog uništenja. Prema pričama koje sam čuo od svojih starijih, davno su Romi doživjeli veliku nesreću – rijeka ih je gotovo progutala, a tada se pojavio Bango Vasil, hromi svetac, koji je obnovio most i omogućio im da prijeđu na sigurnu stranu. Od tada, Romi mu se zahvaljuju i svake godine obilježavaju ovaj dan s molitvama, slavljem i bogatom gozbom.
Vasilica nije samo blagdan hrane i veselja, već i prilika za obnavljanje obiteljskih veza, pomirenje s onima s kojima smo u svađi i izražavanje zahvalnosti za ono što imamo.
Kako Romi slave Vasilicu?
Pripreme za Vasilicu počinju danima unaprijed. Sjećam se kako bi moja majka s posebnim uzbuđenjem pripremale sve što je potrebno – kuća se čistila, kupovale su se namirnice, a atmosfera je bila ispunjena radošću.
Najvažniji dio proslave je večera uoči Vasilice. Tradicionalno se priprema pečena perad, najčešće guska ili pijetao, jer se vjeruje da ptice koje lete prema naprijed simboliziraju napredak i sreću u novoj godini. Na stolu se uvijek nađe i sarma, grah, domaći kruh i razna peciva.
Večera započinje posebnim ritualom – svi članovi obitelji peru ruke u posudi s vodom u kojoj se nalazi novčić, simbolizirajući čistoću i blagostanje u novoj godini. Nakon toga, najstariji član obitelji blagoslivlja stol i moli za sreću, zdravlje i mir.
Jedan od najljepših običaja je i lomljenje kruha u kojem se skriva novčić. Onaj tko ga pronađe, vjeruje se, imat će sreće tijekom cijele godine.
Nakon večere slijedi veselje – pjesma, ples i druženje do kasno u noć. U nekim obiteljima postoji običaj da se rano ujutro na Vasilicu prvi u kuću pusti netko tko donosi sreću, tzv. „prvi gost“ (mephavto), jer se vjeruje da će donijeti blagostanje cijeloj obitelji.
Vasilica danas – više od tradicije
U svijetu koji se mijenja i u kojem su mnoge romske zajednice raspršene, Vasilica ostaje važan most između prošlosti i sadašnjosti. Ona nije samo prilika za slavlje, već i podsjetnik na to tko smo, odakle dolazimo i koliko je važno čuvati naše običaje.
Mnogi mladi Romi danas žive u gradovima, daleko od tradicionalnih sela i zajednica, ali Vasilica ih uvijek vraća kući. I ja sam jedan od njih – bez obzira na to gdje me život odvede, svake godine 13. siječnja vraćam se obitelji, sjedam za stol s najbližima i slušam iste priče koje su moji preci pričali stoljećima.
Kao novinar i kao Rom, osjećam ponos što mogu pisati o Vasilici i podijeliti njezinu ljepotu sa svima. Jer ona nije samo romska Nova godina – ona je simbol otpornosti, zajedništva i nade. Dok god je slavimo, dok se okupljamo uz naše stolove, palimo svijeće i dijelimo sreću, Vasilica će živjeti – u našim srcima i u pričama koje ćemo prenijeti budućim generacijama.
Orhan Memedi
„Ovaj projekt financiralo je Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021. do 2027. sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske”