Štrajk glađu u bivšem koncentracijskom logoru Dachau

Borba za ravnopravnost i slobodu je uvijek bila dio identiteta romske zajednice. Na današnji dan, prije 45 godina, njemački Romi i Sinti su pokrenuli štrajk glađu kako bi ukinuli njemačku praksu skupljanja podataka Sinta i Roma, još od nacističkog režima.

Na Veliki petak 1980. godine (04.04), dvanaest pripadnika naroda Sinti započelo je štrajk glađu na spomen području bivšeg koncentracijskog logora Dachau. Ova akcija se pretvorila u ključni događaj za pokret za građanska prava Sinta i Roma u Njemačkoj. Štrajku su posebnu moralnu težinu dali preživjeli logoraši Jakob Bamberger, Hans Braun i Franz Wirbel.

“Landfahrerordnung” (Uredba o putujućim osobama), koja je u Bavarskoj ostala na snazi sve do 1970. godine, desetljećima je ograničavala temeljna prava Sinta i Roma. Bavarska kriminalistička policija bilježila je imena, otiske prstiju i osobne podatke Sinta i Roma iz cijele Njemačke sve do duboko u 1970-im godinama. Ti su se podaci u nekim slučajevima nadovezivali na dosjee stvorene još u doba nacističkog režima. Ti su dosjei često korišteni u postupcima za odštetu kako bi se odbacili zahtjevi Sinta i Roma koji su preživjeli Holokaust.

Štrajkaši su tražili informacije o sudbini tih dosjea. Njihov je protest izazvao širok val javne solidarnosti i predstavljao je prekretnicu u javnoj percepciji romske zajednice. O događajima u Dachau izvještavalo je oko 100 domaćih i stranih medija. Na kraju je regionalna vlada javno priznala da se mora suočiti s diskriminacijom Sinta i Roma. Ministarstvo unutarnjih poslova također je tvrdilo da su dosjei bavarske kriminalističke policije uništeni početkom 1970-ih.

Aktivisti za građanska prava susreli su se s njemačkim ministrom pravosuđa Hans-Jochenom Vogelom u Dachauu 12. travnja 1980., čime je i službeno okončan štrajk glađu. On im je obećao svoju podršku i opisao ovu prosvjednu akciju kao “vrlo važan poticaj” za razgradnju predrasuda.

Iako se i dalje suočavaju različitim predrasudama te jačanja ekstremizma u njemačkom društvu, ovi koraci su bili neophodni kako bi se jačao romski identitet, oslobođen prijašnjih strahota koje su Sinte i Rome pratili desetljećima nakon pada nacističkog režima.

 

Orhan Memedi

 

„Ovaj projekt financiralo je Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021. do 2027. sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske”