Slovačka: Romska djeca i dalje trpe sustavnu diskriminaciju u školama
Deset godina nakon što je Europska unija pokrenula postupak protiv Slovačke zbog kršenja Direktive o rasnoj jednakosti, romska djeca i dalje su izložena duboko ukorijenjenoj diskriminaciji u obrazovnom sustavu. U novom izvješću koje su danas objavili Amnesty International i Europski centar za prava Roma (ERRC), oštro se kritizira „raširena i rastuća rasna podjela u školama“ te se poziva slovačku vladu na hitnu i sveobuhvatnu akciju kako bi se zaustavila segregacija.
Izvješće pod naslovom „Odvojeni i nejednaki: Segregacija u školama i dalje traje za Rome u Slovačkoj“ analizira zakonodavne i političke korake poduzete nakon što je Europska komisija u travnju 2023. uputila Slovačku Sudu pravde EU. Unatoč određenim zakonodavnim izmjenama, poput izmjena Zakona o školstvu, izvješće zaključuje da su poduzete mjere nedostatne i neučinkovite u borbi protiv ukorijenjene segregacije.
„Iako je prošlo deset godina otkako je Komisija pokrenula postupak, promjene su minimalne,“ izjavio je pravni savjetnik ERRC-a, Michal Zálešák. „Glavni je problem što je vlada godinama odbijala priznati da se radi o sustavnom problemu. Danas vidimo neke pozitivne korake, ali većina zakonskih promjena još uvijek nije dovoljno učinkovita da bi donijela stvarne rezultate.“
Rado Sloboda, ravnatelj Amnesty Internationala u Slovačkoj, ističe:
„Naše analize jasno pokazuju da ne govorimo o slučajnoj nejednakosti. Svjedočimo sustavnom stvaranju dvostrukog obrazovnog sustava – jednog za djecu s punim pravom na obrazovanje i drugog, segregiranog, za djecu romskog podrijetla. Ovo se ne može riješiti simboličnim reformama – potrebne su konkretne, snažne i sveobuhvatne promjene.“
Izvješće dokumentira velike razlike u obrazovnim ishodima: romska djeca češće ponavljaju razrede, postižu slabije rezultate na standardiziranim testovima i češće napuštaju školu. „Romske škole“ često nemaju ni osnovne uvjete za rad – sportske dvorane, igrališta i nastavna pomagala. Sustav rada u dvije smjene, koji se gotovo isključivo primjenjuje na romske učenike, dodatno smanjuje pristup kvalitetnom obrazovanju. I dok sredstva i dalje odlaze školama koje prakticiraju segregaciju, romska djeca ostaju isključena i zakinuta.
Unatoč presudama i višestrukim preporukama europskih i međunarodnih tijela za ljudska prava, segregacija ostaje duboko ukorijenjena u obrazovnom sustavu Slovačke. Europska komisija je još u travnju 2015. godine pokrenula postupak zbog kršenja pravila EU o zabrani diskriminacije na temelju etničkog podrijetla.
U travnju 2023., Komisija je odlučila tužiti Slovačku Sudu pravde EU, navodeći da je segregacija romske djece čak porasla od 2016. godine, a Slovačka postala zemlja članica s najvišom razinom segregacije u obrazovanju.
Novi izvještaj potvrđuje da romska djeca u Slovačkoj i dalje nemaju pristup kvalitetnom, integriranom obrazovanju, a segregaciju dodatno potiču nedostatak nadzora, infrastrukturne i obrazovne nejednakosti te diskriminatorna praksa. Ističe se potreba da Europska komisija i dalje pomno prati poštivanje Direktive o rasnoj jednakosti i poduzme daljnje korake ako bude potrebno.
Na nacionalnoj razini, izvješće poziva na hrabre, sustavne reforme, učinkovit nadzor, ciljano ulaganje i jasnu političku volju da se rasnoj segregaciji konačno stane na kraj.
Jer odvojeno nikada ne može biti jednako. Slovačka mora hitno djelovati kako bi prekinula ovu povredu temeljnih prava i osigurala budućnost generacijama romske djece.
„Ovaj projekt financiralo je Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021. do 2027. sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske”