Romska tradicionalna nošnja – spoj baštine i identiteta

Romska kultura bogata je tradicijom, a jedan od najupečatljivijih izraza romskog identiteta upravo je tradicionalna nošnja. Iako su Romi kroz stoljeća preuzimali elemente odijevanja iz zemalja u kojima su živjeli, svaki romski ogranak razvio je vlastiti, prepoznatljiv stil. Nošnje se razlikuju ovisno o regiji i povijesnim utjecajima, a među najpoznatijim skupinama Roma u Europi ističu se Lovari, Gurbeti, Kalderaši, kao i romske zajednice Balkana.

Romska nošnja na Balkanu – raskoš boja i detalja

U Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji romska nošnja, među Romima islamske vjeroispovijesti, često dijeli zajedničke karakteristike, ali ima i lokalne specifičnosti.

Obzirom na mnoge varijacije posvetit ćemo dio teksta Romima koji vuku korijene u Sjevernoj Makedoniji i tradicionalnoj romskoj odjeći koju nazivaju  Ćintijane, poznate i kao shalvare ili dimije. Ovisno o regiji, razlikuje se u materijalima i ukrasima.

  • Zapadna Makedonija – nošnja je bogata zlatnim vezom i baršunom, a žene nose ručno izrađene košulje s čipkastim detaljima. Oko struka se nosi srebrni ili zlatni pojas (kolan), dok prsluci često imaju raskošne aplikacije.
  • Istočna Makedonija i Skoplje – nošnja je izrađena od svečanih, sjajnih materijala, s manje veza i čipke. Umjesto klasičnih prsluka, često se nosi mintan, vrsta plisiranog prsluka s naglašenim rukavima.

I u drugim balkanskim zemljama koja obuhvaćaju različite varijacije i podskupine Roma, romska nošnja često uključuje duge, šarene suknje s bogatim naborima, bluze s cvjetnim motivima, marame, dok je nakit obavezan – često izrađen od zlata ili srebra. Muškarci nose bijele ili plave košulje, crne prsluke, tamne hlače i visoke čizme.

Lovari – trgovački duh u odjeći

Porijeklom iz Mađarske i Slovačke, Lovari su tradicionalno trgovali konjima, a njihova nošnja odražava status i bogatstvo.

  • Žene nose široke, raskošne suknje od svilenkastih materijala, jarkih boja i cvjetnih uzoraka, bluze s čipkastim detaljima i velike marame.
  • Muškarci preferiraju tamne hlače, prsluke s decentnim vezom i prepoznatljive crne šešire širokog oboda.

Gurbeti – spoj balkanske i romske tradicije

Gurbeti su romska skupina prisutna na Balkanu, posebno u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. Njihova nošnja pokazuje snažan utjecaj osmanske mode.

  • Žene nose dimije, široke hlače od svilenkastih materijala s bogatim vezom, duge košulje s čipkom i baršunaste prsluke. Glavu prekrivaju šarenim maramama, a nakit je često izrađen od srebra.
  • Muškarci nose bijele košulje, tamne prsluke i vunene hlače, dok su fesovi i tradicionalne kape čest dodatak.

Kalderaši – majstori kovačkog zanata i bogatih ukrasa

Kalderaši su poznati kao vrsni kovači i obrtnici, a njihova nošnja odražava sklonost luksuzu i raskoši.

  • Ženske nošnje uključuju široke suknje s bogatim naborima, izrađene od tamnijih materijala s cvjetnim uzorcima, bluze s puf rukavima i baršunaste prsluke sa zlatnim vezom.
  • Muška odjeća sastoji se od bijelih košulja s vezom, tamnih hlača i prsluka, često ukrašenih baršunastim detaljima.

Što povezuje sve romske nošnje?

Unatoč razlikama među skupinama, romska nošnja ima nekoliko zajedničkih elemenata:

Žive boje i bogati uzorci – Svaka nošnja obiluje jarkim bojama, cvjetnim motivima i detaljima koji odražavaju radost i ponos.
Obilje nakita – Romkinje nose teške zlatne ili srebrne ogrlice, narukvice, prstenje i naušnice.
Utjecaj lokalnih kultura – Nošnja je prilagođena tradicijama zemalja u kojima Romi žive, ali zadržava autentične romske elemente.

Nošnja kao čuvar romskog identiteta

Romska tradicionalna nošnja više je od obične odjeće – ona je vizualni prikaz povijesti, identiteta i kulture naroda koji je stoljećima bio u pokretu, prilagođavajući se raznim sredinama, ali uvijek zadržavajući vlastiti duh. Svaka nit, svaki nabor i svaki ukras na romskoj nošnji priča priču o prošlim generacijama, o borbi za očuvanje kulturnog naslijeđa i o ponosu koji Romi nose kroz svoja stoljeća postojanja.

Nošnja se razlikuje od regije do regije, od skupine do skupine, ali zajednički im je raskoš boja, bogatstvo detalja i simbolika koju nose. Dok su Lovari razvili elegantan stil s prepoznatljivim šeširima i svilenkastim suknjama, Kalderaši su svoju nošnju prilagodili svojoj kovačkoj tradiciji, preferirajući tamnije boje i čvrste materijale. Gurbeti su pak sačuvali utjecaj osmanske mode, donoseći spoj tradicije Balkana i nomadskog života.

Zajednički svim romskim skupinama je ljubav prema ukrasima – bilo da je riječ o zlatnim nakitima, srebrnim pojasevima ili ručno vezenim čipkama, svaki detalj ima značenje. Nošnja nije samo estetski element, već i način izražavanja društvenog statusa, obiteljske pripadnosti i vjerskih uvjerenja.

Iako modernizacija i globalizacija sve više utječu na tradicionalni način odijevanja, romska nošnja i dalje ostaje važan dio identiteta, osobito u svečanim prigodama, proslavama i vjerskim obredima. Ona je podsjetnik na bogatu kulturnu baštinu Roma i snažan simbol zajedništva, unatoč razlikama koje postoje među različitim skupinama.

U svijetu koji se neprestano mijenja, romska nošnja ostaje jedan od rijetkih nepromijenjenih segmenata tradicije – nit koja povezuje prošlost i sadašnjost, čuvajući priču o narodu koji, unatoč svim izazovima, nastavlja ponosno koračati svojim putem.

 

Orhan Memedi

 

„Ovaj projekt financiralo je Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021. do 2027. sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske”