Ramiza Memedi: Mladi moraju biti glas promjene

Udruga žena Romkinja u Hrvatskoj “Bolja budućnost” već godinama aktivno radi na poboljšanju položaja Romkinja u društvu. Kroz projekte edukacije, osnaživanja i borbe protiv diskriminacije, nastoje omogućiti ženama, a osobito mladim Romkinjama, bolju budućnost. O tome koliko su mlade Romkinje danas svjesne svojih prava, s kakvim se preprekama suočavaju te kako ih društvo može bolje podržati, razgovarali smo s Ramizom Memedi, predsjednicom udruge i dugogodišnjom aktivistkinjom.
Kakav je danas položaj mladih Romkinja u Hrvatskoj? Ima li pomaka u odnosu na prošlost?
Položaj mladih Romkinja se polako mijenja, ali još uvijek je daleko od idealnog. Nekada su Romkinje bile gotovo potpuno isključene iz obrazovanja i zaposlenja, dok danas sve više djevojaka završava osnovnu i srednju školu, pa čak i fakultete. Međutim, i dalje se suočavaju s brojnim preprekama – ranim brakovima, siromaštvom, diskriminacijom i nedostatkom podrške.
Jedan od pozitivnih pomaka je to što su mlade Romkinje sve svjesnije svojih prava. One znaju da imaju pravo na obrazovanje, slobodu izbora i život bez nasilja. No, problem je što se u praksi ta prava često ne ostvaruju – još uvijek postoji veliki pritisak obitelji i zajednice, a sustav ne nudi dovoljno podrške da bi se Romkinje mogle osamostaliti.
Obrazovanje je ključno za bolju budućnost. Koliko Romkinja danas završava školu i s kojim se preprekama suočavaju?
Sve više Romkinja upisuje osnovnu i srednju školu, ali problem nastaje kada dođu u pubertet. Mnoge su prisiljene prekinuti školovanje zbog ranih brakova, siromaštva ili pritiska obitelji. Iako su rani brakovi zakonom zabranjeni, oni se i dalje događaju, najčešće izvan službenog sustava, i to pod pritiskom obitelji.
Financijska situacija također igra veliku ulogu. Mnoge romske obitelji žive u teškim uvjetima i školovanje im je često posljednja briga. Ako obitelj ima malo sredstava, prioritet se daje muškoj djeci, dok djevojčice ostaju kod kuće da bi se brinule o mlađoj braći i sestrama. Također, škole nisu uvijek sigurno okruženje – mlade Romkinje često se susreću s diskriminacijom, izrugivanjem i socijalnom isključenošću.
Koliko je rani brak i dalje prisutan među mladim Romkinjama u Hrvatskoj?
Iako je zakonom zabranjen, rani brak je i dalje veliki problem, posebno u siromašnijim zajednicama i segregiranim naseljima. Djevojčice se udaju već sa 14 ili 15 godina, najčešće pod pritiskom obitelji. Razlog za to je tradicionalno uvjerenje da je žena “sigurna” samo ako je udata, ali i ekonomska situacija – jedna usta manje za hraniti.
Problem je što mnoge mlade Romkinje ne vide alternativu. Ako su odrasle u okruženju gdje su sve žene oko njih rano udane, njima je to normalno. Zato je ključno da imaju uzore – žene koje su završile školu i izgradile karijeru.
Srećom, sve je više mladih Romkinja koje odbacuju tu praksu i žele graditi svoju budućnost izvan tradicionalnih okvira. One su hrabre, ali im treba podrška.
Što je s tržištem rada? Koliko mlade Romkinje imaju prilike zaposliti se?
Zapošljavanje je još jedan veliki problem. Čak i kada mlada Romkinja završi školu, teško nalazi posao. Razlog tome su predrasude i diskriminacija – mnogi poslodavci ne žele zaposliti Rome, bez obzira na njihove kvalifikacije.
Osim toga, mnoge Romkinje nisu imale priliku steći radno iskustvo, pa ih poslodavci ne vide kao ozbiljne kandidate. Problem je i u tome što se Romkinje često zapošljavaju samo na privremenim poslovima kroz javne radove, a nakon toga opet ostaju bez posla.
Ono što bi moglo pomoći je uvođenje programa zapošljavanja i poticaja za poslodavce koji bi bili usmjereni na dugoročno zapošljavanje Romkinja, a ne samo privremene mjere.
Kako mlade Romkinje mogu postati nositeljice promjena u svojoj zajednici?
Najvažnije je da se ne boje podići svoj glas. One moraju biti glas promjene. To znači da ne odustaju od obrazovanja, čak i ako im okolina ne pruža podršku. Javno govore o problemima s kojima se suočavaju. Postanu uzor drugim djevojkama, pokazujući im da postoji i drugačiji put. Uključuju se u aktivizam i organizacije koje rade na poboljšanju položaja žena.
Svaka mlada Romkinja koja završi školu, zaposli se i osamostali ruši predrasude i otvara vrata drugima. Njihov uspjeh nije samo njihov – on mijenja cijelu zajednicu.
Što bi bila vaša poruka mladim Romkinjama koje se suočavaju s preprekama?
“Nikad ne odustajte od svojih snova. Zaslužujete bolji život i imate pravo birati svoju budućnost. Budite hrabre, obrazujte se, borite se za sebe i druge. Vi ste snaga promjene!”
“Mi smo ovdje da vam pomognemo, ali na kraju, vi ste te koje će promijeniti svijet.”
Orhan Memedi
„Ovaj projekt financiralo je Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021. do 2027. sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske”