Preminuo je Alija Krasnići, romski književnik koji je ostavio dubok trag u književnosti
Ostavio je neizbrisiv trag u romskoj kulturi i aktivističkoj sceni koju je obogatio svojim dugogodišnjim radom i doprinosom u romskoj književnosti.
Alija Krasnići je rođen je 1952. u selu Crkvena Vodica kod Obilića na Kosovu. U ranom djetinjstvu se suočio brojnim preprekama koja su utjecali na njegovo odrastanje. Kada je imao 15 mjeseci, preminula mu je majka, a s 11 godina ostao je bez oca. Svoje prve korake u književnosti započeo je dok je služio vojni rok u JNA, a svoju prvu pjesmu posvetio je kćeri.
Ti prvi koraci su početak dugog puta koji je ostavio neizbrisiv trag u romskoj književnosti i kulturnoj sceni. Nakon što je odslužio vojni rok, u potpunosti se fokusirao na pisanje te 1979. godine objavljuje prvu dramu na romskom jeziku “Malo ja, malo ti”. Njen prvobitni naziv bio je “Loš drug”.
Autor je prvog srpsko-romskog, odnosno romsko-srpskog rječnika s dopunom u drugom izdanju. Jedini je autor u svijetu koji je uz dva izdanja romskog rječnika, izdao rječnik sa stranim riječima u romskom jeziku, a publicirao je i rječnik pravnih termina. U 50 godina aktivnog djelovanja uspio je objaviti više od 150 knjiga, zbirki pjesama, drama, priča i antologija te 18 rječnika. Njegova djela su publicirana u različitim zemljama, a možemo ih naći i u Knjižnicama u Hrvatskoj te Središnjoj romskoj knjižnici u Zagrebu.
Iako je radi o brojnim knjigama, bio je svjestan da se romska kultura i književnost moraju očuvati i da se premalo sredstava ulažu u navedena područja.
“Nažalost, ne samo u Srbiji, nego i u svim državama u okruženju nema dovoljno sluha kada je u pitanju književnost romskog jezika. Izuzetno malo novčanih sredstava se izdvaja za romsku pisanu riječ, što je poražavajuće. Mi imamo želju da stvaramo mostove među ljudima, jer na Balkanu živjeli smo svi jedni uz druge, a sada se razdvajamo”, istaknuo je za Klix.ba.
Za svoj rad i doprinos očuvanju romske tradicije i kulture dobio je brojne nagrade i priznanja, uključujući više od 30 domaćih i stranih priznanja. Preminuo je u 72. godini života, ostavljajući neizbrisiv trag u romskoj kulturi.
Orhan Memedi