Pastora Filigrana: Borac za radnička prava, feminizam i društvenu pravdu
Pastora Filigrana (rođena 26. svibnja 1981. u Sevilli) istaknuta je španjolska odvjetnica specijalizirana za radno pravo, sindikalistica, feministica, kolumnistica i aktivistica za romska prava. Od najranijih dana njezina je budućnost bila jasna – još kao dijete su joj govorili da će postati “romska odvjetnica”. Odrastanje u četvrti Triana u Sevilli, u okruženju koje se često suočavalo s društvenom marginalizacijom i nejednakošću, oblikovalo je njezin pogled na svijet i razvilo duboku svijest o potrebi borbe za prava potlačenih.
Rani život i obrazovanje
Filigrana je od malih nogu razvijala svijest o društvenoj nepravdi. Od svojih baka naučila je što znači klasna svijest kroz njihov primjer borbe za dostojanstven život, dok je prve pravne spoznaje stekla kroz rad s Andaluzijskim sindikatom radnika. Ova iskustva utjecala su na njezinu odluku da se posveti pravdi i jednakosti.
Tijekom studija prava na Sveučilištu u Sevilli sudjelovala je u osnivanju Asociación de Mujeres Gitanas Universitarias (Udruženje romskih sveučilišnih studentica – Amuradi), organizacije koja promiče obrazovanje i društvenu uključenost Romkinja. Diplomirala je pravo u dobi od 23 godine, nakon čega je započela profesionalnu karijeru kao pravna savjetnica u organizaciji Villela Or Gao Caló, koja se bavi zaštitom prava Roma u naselju Las 3000 Viviendas u Sevilli. Osim toga, radila je i s migrantskom populacijom, pomažući im u pravnim i socijalnim pitanjima.
Kako bi dodatno produbila svoje znanje o ljudskim pravima i društvenim nejednakostima, završila je magistarski studij iz ljudskih prava, interkulturalnosti i razvoja na Sveučilištu Pablo de Olavide. Ova interdisciplinarna edukacija omogućila joj je širu perspektivu u razumijevanju sustavnih problema s kojima se suočavaju marginalizirane zajednice.
Aktivizam i pravna borba
Njezino zalaganje za prava Roma posebno je izraženo u njezinoj knjizi “El pueblo gitano contra el sistema mundo. Unas reflexiones desde un activismo feminista y anticapitalista” (“Romski narod protiv svjetskog sustava. Razmišljanja iz feminističkog i antikapitalističkog aktivizma”), objavljenoj 2020. godine. U ovom djelu Filigrana analizira povijesnu i suvremenu marginalizaciju romske zajednice, argumentirajući da je progon Roma izravno povezan s njihovim modelima zajedničkog otpora, suradnje i međusobne pomoći. Također kritizira kapitalistički sustav koji, prema njezinom mišljenju, koristi “ucjenu zaradom” kao sredstvo kontrole radničke klase.
Posebno ističe kako je diskriminacija Roma stoljećima postala sistemska, stvarajući percepciju “pod-ljudskosti” u odnosu na standardnog građanina. Smatra da nije dovoljno samo deklarativno izraziti političku volju za promjenu, već da je nužno aktivno angažiranje kroz javne politike. Prema njezinim riječima, ove politike ne bi se trebale ograničiti samo na fizičke aspekte (pitanja stambenih uvjeta, pristupa informacijama, ostvarivanja prava na rad, društvene isključenosti), već bi trebale zadirati i u dublje društvene probleme.
“Potreban nam je rad na većinskom društvu kako bismo razgradili stereotipe o Romima, ne na tradicionalan način, već kroz razumijevanje njihovog stvaranja. Trebamo shvatiti zašto su ti stereotipi konstruirani, kakvu korist od njih ima politička moć i zašto ih je nužno preokrenuti,” ističe Filigrana. U konačnici, naglašava kako nam nedostaje istinska politička volja da se kroz javne politike situacija zaista promijeni.
Utjecaj i nasljeđe
Danas Pastora Filigrana ostaje jedan od najistaknutijih glasova u borbi za radnička prava, prava migranata i prava romske zajednice. Kroz pravne inicijative, sindikalni rad i javne nastupe, nastavlja se zalagati za društvo utemeljeno na jednakosti, solidarnosti i socijalnoj pravdi. Njezin rad ne samo da pruža pravnu zaštitu ugroženima, već i potiče širu javnu raspravu o strukturnim nepravdama koje i dalje postoje u suvremenom društvu.
Filigrana svojim djelovanjem pokazuje da pravo može biti moćno oruđe u borbi protiv diskriminacije i eksploatacije. Njezina priča nadahnjuje mnoge, posebice mlade žene i pripadnike marginaliziranih skupina, da se bore za svoja prava i ne pristaju na nepravdu. Njezin glas, odlučnost i hrabrost čine je jednom od ključnih figura u suvremenom španjolskom društvenom aktivizmu.
Orhan Memedi
„Ovaj projekt financiralo je Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021. do 2027. sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske”