Nogometni klub Veternica 1926: Priča o tradiciji, borbi za opstanak i pravdi za budućnost Roma
Nogometni klub Veternica 1926, jedno od ključnih sportskih uporišta u Srbiji, danas se nalazi pred ponorom. Klub s bogatom poviješću, osnovan davne 1926. godine, preživio je desetljeća izazova, ali sada se suočava s najvećom prijetnjom – potpunim gašenjem. Iako predstavlja temelj nacionalnog tima Roma Srbije, njegov opstanak doveden je u pitanje. Zajednica koja stoji iza njega – igrači, treneri, navijači i stanovnici – danas plaća cijenu sustavne diskriminacije i institucionalnog zanemarivanja.
Tragom povijesti: Klub kao simbol identiteta i zajedništva
Veternica 1926 nije samo nogometni klub. On je ponikao iz ljubavi prema sportu, ali i iz potrebe da se očuva identitet romske zajednice. Tijekom desetljeća, postao je više od sportskog kolektiva – postao je simbol kulturnog nasljeđa, ponosa i borbe Roma za ravnopravnost i priznanje u društvu.
Ovaj klub je kroz godine donosio trofeje, gradio generacije mladih talenata i povezivao zajednicu. No danas, njegova slavna prošlost prekrivena je sjenama nepravde. Infrastrukturni problemi, oduzimanje igrališta i rušenje klupskih prostorija nisu samo udarci sportu – to su napadi na sam identitet jedne manjinske zajednice. Igralište koje je bilo prostor slobode, snova i zajedništva, oteto je; prostorije u kojima su se rađala prijateljstva i planovi – devastirane.
Sadašnjost bez sigurnosti: Klub na rubu nestanka
Na čelu s Rajkom Elezovićem, klub i danas vodi borbu za goli opstanak. Iako i dalje predstavlja simbol sportskog i kulturnog identiteta Roma Srbije, Veternica 1926 preživljava bez sredstava, bez terena, bez osnovnih uvjeta za trening. Mladi igrači, puni talenta i ambicija, nemaju gdje trenirati ni razvijati se, a klub je pritisnut administrativnim, financijskim i infrastrukturnim preprekama.
Godinama unatrag, stručni stožer, igrači i lokalna zajednica izdržali su brojne pritiske. Suočeni s rasizmom, predrasudama i sistematskim isključivanjem, ne posustaju. No pitanje koje se danas postavlja jest – koliko još mogu izdržati?
Gašenje kluba nije samo sportski poraz – to bi bio kulturološki i društveni udarac za cijelu romsku zajednicu u Srbiji.
Veternica zaslužuje budućnost. Zaslužuje podršku. Iznad svega, zaslužuje šansu da nastavi svoju misiju: okupljati, razvijati, inspirirati. Jer kad nestane Veternica, nestaje i dio jedne važne priče o otporu, ponosu i neugasloj vjeri u bolje sutra.
Orhan Memedi
„Ovaj projekt financiralo je Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021. do 2027. sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske”