Načelnik Kotoribe smećem iz romskog naselja zakrčio prolaz Romima: ‘Previše im toga toleriramo!’
Specifičan suživot Roma i mještana na sjeveru Hrvatske i dalje iznenađuje mnoge, osobito s neobičnom praksom rješavanje problematike. Pa tako ovih dana možemo vidjeti blokiran improviziran most kojim djeca odlaze u školu.
Romska zajednica u Međimurju ima neobičan odnos sa svojim sugrađanima te jako često prevladava medijska slika koja prezentira sukob lokalnih predstavnika s romskom zajednicom ili čak diskriminatorne istupe koje ne idu nikome u prilog.
S takvom situacijom su se susreli i 17. lipnja kada je načelnik Općine Kotoriba Dario Friščić odlučio napraviti dosad neviđen potez – pozvao je bager da izgura ilegalno odloženo smeće (navodno od romskih stanovnika) pred most kojim prelaze u naselje. Time im je zapriječio prolaz u naselje preko mosta i iskrcavanje smeća u Kotoribu. Čin je ionako grozan, ali dodatno stvara problem skorašnjeg odlaska djece u školu jer improviziran most i prolaz često koriste djece kao prečac do lokalne škole.
– Odvezemo smeće, nabavimo im kontenjere, oni zapale kontenjer, nabavimo im kante za smeće Pre-koma, oni ne plaćaju, Pre-kom im odveze kante, mi opet odvozimo njihovo smeće, a kad ga ne odvezemo, oni ga zapale i tako se to vrti već godinama. Ne stignemo odvoziti toliko smeća koliko ga oni uspijevaju dovoziti. Nakon mnogobrojnih žalbi mještana Kotoribe odlučili smo im zakrčiti pristup preko mosta, neka im to bude signal da je njihovo ponašanje prekršilo svaku mjeru. Mi Međimurci previše toga toleriramo Romima i guramo probleme pod tepih! – naglasio je načelnik Friščić za medjimurski.hr
Iako je postavljeno 16 kamera diljem općine, ne vjerujemo da iste u potpunost prikazuju samo romske žitelje kao osobe koji na ilegalan način odlažu smeće, ali dodaje kako općina ne može 24 sata na dan nadzirati kamere i da nije problem što Romi nemaju kante za smeće, već ih niti ne žele, jer nitko od njih ne želi platiti uslugu zbrinjavanja otpada. Naglasio je i kako su natječaji za sanacije divljih odlagališta smeća iz romskih naselja samo privremena, a ne trajna rješenja, a kako stanovnici romskih naselja jednostavno ne žele zbrinjavati otpad na civiliziran način.
Nezadovoljstvo oko načina života i glasne glazbe je možda opravdano jer se trebaju poštivati dobrosusjedski odnosi, ali ovakvim pristupom se stvara dodatan jaz između romske zajednice i mještana Kotoribe. Ovako opasna situacija može brzo eskalirati, a izjave samog načelnika već jesu diskriminatorne i uvrjedljive za romsku stanovnike Kotoribe.
Tu je i pitanje čemu služe Vijeća nacionalnih manjina koja su legitimno izabrana tijela koja bi trebala biti most između zajednice i lokalne vlasti, osobito oko ovakvih problema koji lako mogu eskalirati u govor mržnje i prosvjede koji će dodatno narušiti odnose mještana i romske zajednice koja u ovom slučaju snosi određene odgovornosti, ali i načelnik koji neopravdano nameće pitanje suživota s Romima koji su stoljećima na međimurskom tlu.
Suradnja mora postojati, ali uz obostrano poštovanje koje u ovom slučaju nije vidljivo te kroz takav pristup rijetko dođe do rješenja koje će zadovoljiti obje strane.
Orhan Memedi