Muharem Serbezovski je novi član Bosanskog akademskog društva u Austriji
Muharem Serbezovskog jedan od rijetkih Roma koji svoju nacionalnost ponosno ističe te često promovira romsku kulturu u javnim nastupima. Kroz svoj rad je dobio mnogobrojna priznanja, a najnovije postignuće ostvario članstvom u Bosanskom Akademskom Društvu u Austriji.
Od dvanaeste godine se uspješno bavi glazbom kojom je stvorio značajne uspjehe koje su mu donijele svjetsku slavu i poštovanje u estradnom društvu. Njegov nastup 1968. godine u „Beogradskom saboru“ s pjesmom Crnokosa Hatidže, zapečatio je njegov uspjeh koji još i danas traje.
Ostvario se u mnogobrojnim područjima, pa možemo reći da je književnik, prevodioc, aktivista te političar. Njegovo zvanje uključuje i titule profesora religijske pedagogije i magistra ustavnog prava. Napisao je šest romana i nekoliko znanstvenih studija, preveo je Kuran, Bibliju i Stari zavjet na romskom jeziku te izdao brojna druga izdanja. Njegova djela prevedena su na osam jezika i dostupna su u 128 sveučilišnih knjižnica diljem svijeta. Evidentno je da je znatno doprinio očuvanju, razvoju i prezentaciji romskog jezika i kulture, ali Roma generalno.
Njegov aktivistički angažman u Sarajevu osigurao mu je i mjesto poslanika u Skupštini Kantona Sarajevo i parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine u kojem jako dobro snašao te je ujedno bio predsjednik Komisije za ljudska prava u Parlamentu.
Sve to prepoznato je Bosanskog akademskog društva koji ističu njegovu ulogu u razvoju BiH koju ujedno smatra svojim domom.
– Njegovo bogato iskustvo, predanost i vizija značajno će obogatiti naše društvo, a njegovo članstvo u Bosanskom Akademskom Društvu u Austriji svakako će doprinijeti jačanju akademskih i kulturnih veza između Bosne i Hercegovine i Austrije. Radujemo se budućoj saradnji i zajedničkom radu na promociji bosanske kulture i tradicije, poručili su iz Bosanskog Akademskog Društva u Austriji.
Dosad se iskazao u mnogobrojnim ulogama i izazovima, a ovakvo članstvo dodatno potiče promiče njegovu ulogu u prezentaciji romske zajednice u svijetu.
Orhan Memedi