Iako se od veljače borimo s pandemijom Koronavirusa, romska zajednica se uspjela oduprijeti bolesti te su rijetko zabilježeni slučajevi kod Roma koji su bili zaraženi Covid-19. Kroz neformalne izvore i razgovore s Romima iz romskih naselja teško sam dolazio do informacija da je itko obolio ili bio u samoizolaciji, ali nažalost sve se mijenja.
Strah ili crne misli koja je većini padala na pamet vezala se na ulazak Koronavirusa u romska naselja i kako će utjecati na problem nedostatka infrastrukture, nerijetko i prostora za samoizolaciju na romsku zajednicu. Hoće li biti socijalne distance, dovoljne svijesti o rizičnom ponašanju ili jednostavno pristupa zdravstvu ukoliko se dogodi najcrnji scenarij; ulazak Koronavirusa u naselja.
Kao što sam rekao, nakon 10 mjeseci, malo više od 103 000 oboljelih i 1353 preminulih i romska zajednica je pokleknula te se širi vijest da je virus ušao u prva romska naselja. Iako neću spominjati koja naselja, mogu reći da su to naselja prosječne veličine s malo većim brojem od 1000 stanovnika i osnovnom infrastrukturom.
Stigma i predrasude od Roma prema Romima.
Iako se svašta pisalo s mogućim scenarijima i ishodima, romska zajednica je ipak pokazala da poštuje mjere lokalnih i nacionalnih stožera te preporuke i svi su manje-više odlučili držati se procedure koja se odnosi na izolaciju i prekid fizičkih kontakata sa zajednicom. Problem koji se javlja u romskoj zajednici, ali vjerujem i u ostalim društvima, jest pretjerani strah od ljudi koji se preboljeli virus te samim time postoji i situacija s pojedincima koji jednostavno ne govore da su zaraženi i samim time dovode svoje najbliže u opasnost izlaganja virusa i širenja istog u zajednici.
„Saznali smo da ima jedan tu virus ali se drži u izolaciji ali zarazio je par njih dok još nije saznao da ima Koronu. Imamo problema s ljudima koji ima simptome te kašlju ali ne mora značiti da imaju. Mnogo njih i možda kriju da imaju Koronu jer ne žele izgubiti posao, a ovako šire samo zarazu“ govori nam mještanin jednog naselja.
Problem, kao što možemo vidjeti, je skrivanje i širenje virusa iako su svjesni posljedica. U romskoj zajednici po dobnoj strukturi rijetko možemo naići na rizičnu skupinu ali zato zbog popratnih bolesti i fizičkog stanja velik broj Roma spada u rizičnu skupinu te se nadamo će probuditi svijest pojedinca i tako očuvati rijedak ulaz Koronavirusa u romskog naselja jer zdravstveni pristup romskoj zajednici je otežan što nas dovodi do trećeg problema.
Hitne ne ulaze u pojedina naselja, a šta će biti ako je netko zaražen?
Jedna od bitnih faktora zašto ne smijemo dopustiti da nam Koronavirus uđe naselja jest problem koji je vezan uz pojedine zdravstvene ustanove koje nerijetko imaju nejednak pristup zbog nacionalne pripadnosti. Imamo jedan slučaj zaraze koji je pripadnik romske nacionalne manjine opisao na društvenoj mreži, nakon više navrata i upita nije poslan na testiranje ni kontrolu. Sad kada uzmemo u obzir neko nasilje u kojem često ni hitna neće doći, a bolnica udaljen, kome se oni mogu obratiti?
Vjerujem da u romskoj zajednici postoji svijest te da razumije bitnost držanja preporuka koje su nam date. Nažalost se moramo nositi s još jednim problemom više te ne dopustiti da nam Koronavirus uđe u romska naselja jer diskriminacija postoji, a u ovoj kritičnoj situaciji nemojmo dopustiti da itko od Roma mora do doživjeti. Zato, držimo distancu i dezinficirajmo ruke te neka nam maska uvijek bude pri ruci kada je potreba jer tko će nam pomoći nego mi sami.
Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *
Spremi moje ime, e-poštu i web-stranicu u ovom internet pregledniku za sljedeći put kada budem komentirao.
Copyright 2015 © Romalen.com