Jedini zapovjednik logora u Njemačkoj koji je oslobođen – Erwin Dold

U moru strašnih svjedočanstva i priča iz Drugog svjetskog rata, nađe se kap dobrote pojedinaca koji su spasili brojne zatočenike, obične građane i djecu. Među njima je i Erwin Dold, bivši pilot koji je spasio mnogobrojne zatočenike  od kobne sudbine.

Erwin Dold, 24-godišnji  pilot lovac Luftwaffe, oboren je i teško ranjen na Istočnom frontu. Krajem 1944. proglašen je nesposobnim za borbu i dodijeljen mu je zadatak posljednjeg zapovjednika neljudskog koncentracijskog logora Dautmergen. Dold je stigao u trenutku očaja, boli i ekstremne patnje.

Dautmergen je imao najgori ugled od sedam logora sustava Wüste. Oni koji su govorili “Gore nego Auschwitz!” znali su o čemu pričaju, jer je većina zatvorenika ovoga logora upravo iz njega i dovedena.

Zatvorenici, uglavnom Židovi, živjeli su u nezamislivim uvjetima: pothranjeni, bolesni i svakodnevno prestravljeni. Po dolasku u logor, Dold je bio šokiran vidjevši tisuće ljudi iz svih krajeva svijeta kako se bore za goli život. Prepoznajući njihovu ljudskost, odlučio je da mora učiniti sve kako bi im pomogao preživjeti ovu okrutnu noćnu moru.

Riskirao vlastiti život za zatvorenike

Iako je bio Luftwaffeov časnik, Dold se suprotstavio zlostavljanjima režima. Riskirajući vlastiti život i prkoseći naredbama nadređenih, neumorno je radio na poboljšanju uvjeta zatvorenika.

Organizirao je dostavu hrane i lijekova, često ih kradući kako bi osigurao preživljavanje onih koji su trebali biti prepušteni smrti. Djelomično na crnom tržištu, djelomično preko poznanika i obitelji, nabavljao je odjeću i hranu za logoraše te se trudio poboljšati higijenske uvjete.

Otvoreno se suprotstavljao izravnim naredbama za pogubljenja i dovodio vlastitu sigurnost u opasnost kako bi zaštitio zatvorenike. Zahvaljujući njegovoj domišljatosti i odlučnosti, spasio je stotine života, prkoseći ideologiji koja ih je osudila na smrt. Njegova suosjećajnost usred brutalnosti donijela mu je zahvalnost mnogih.

Na kraju rata, Dold je uhićen i neočekivano izveden pred sud za ratne zločine.

 

Pravda uvijek nađe svoj put

Iako je spasio stotine života, suđeno mu je zajedno s nacističkim ratnim zločincima SS-a na Vojnom sudu u Rastattu kao “Optuženom br. 41”. Međutim, njegov proces krenuo je neočekivanim i neuobičajenim tijekom. Mnogi bivši ???????? zatvorenici došli su svjedočiti u njegovu obranu, emotivni i u suzama, moleći za njegov život i slobodu.

Tijekom suđenja, zatvorenici su se prisjećali njegovih brojnih djela humanosti, što je šokiralo prisutne, uključujući i suce. Ugledni stariji Židov čak je tražio blagoslov za Dolda i njegovu obitelj, što je dovelo jednog od sudaca do suza.

“Bio sam u ambulanti,” svjedočio je poljski Židov Tubiaszewicz, prisjećajući se svog prvog susreta s novim zapovjednikom logora. “Židovima je bilo zabranjeno biti u ambulanti.” Kada je Dold ušao, skočio sam s ležaja i tresao se pred njim. Mogao me ubiti na licu mjesta. Počeo sam ga preklinjati za život. On mi je stavio ruku na rame i rekao: ‘Zašto se bojiš? Očito si bolestan i čovjek si, baš kao i ja’. Nikada neću zaboraviti te riječi. Erwin Dold bio je poslan s neba.”

“Dautmergen, to je bio apsolutni pakao.” Nije se mogao usporediti ni s jednim drugim logorom. “Sve dok nije došao Erwin Dold,” izjavio je norveški židovski preživjeli Alf Knudsen.

 

Gustav Steinger, svjedok broj 192 na suđenju u Rastattu, izjavio je: “Često sam ga viđao u svojoj radionici. Opisivan sam kao antifašist. Poboljšao je hranu, odjeću i život u logoru. Četiri dana nakon oslobođenja zatvorenici su došli k meni i rekli mi da bez Dolda nikada ne bi vidjeli svoju domovinu ponovno.”

Konačno, 17. siječnja 1947., Dold je proglašen nevinim, postavši jedini zapovjednik koncentracijskog logora Trećeg Reicha koji je dobio takvu presudu.

Njegova priča snažan je podsjetnik na to kakav utjecaj mogu imati empatija i hrabrost, čak i u najmračnijim trenucima povijesti.

O njegovom životu i djelu snimljen je dokumentarni film iz 2005. godine pod nazivom “Der KZ-Kommandant – Die ungewöhnliche Geschichte des Erwin Dold” (“Zapovjednik koncentracijskog logora – neobična priča Erwina Dolda”).

Erwin Dold preminuo je u Njemačkoj 2012. godine. Godine 2002. proglašen je počasnim građaninom svog rodnog Buchenbacha.

 

Orhan Memedi

 

„Ovaj projekt financiralo je Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021. do 2027. sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske”