Danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja i poštovanja prema sestrama Mirabel, koje je 25. studenoga 1960. godine u Dominikanskoj Republici dao ubiti diktator Rafael Trujillo zbog njihovih aktivnosti i borbe za demokraciju i pravdu, te svim onim ženama koje su svoj rad posvetile borbi za ljudska prava, za dostojanstvo svakog ljudskog bića.

Nasilje nad ženama najrašireniji je oblik ugrožavanja temeljnih ljudskih prava i predstavlja ozbiljan problem, posebice stoga što većina takvih događaja ostaje u velikoj, tamnoj brojci neprijavljenih djela. Nasilje nad ženama ima nesagledive posljedice na zdravo funkcioniranje društva. Najpogubnije su posljedice u stvaranju međugeneracijskog prijenosa nasilničkog ponašanja gdje čitave obitelji generacijama žive u nasilju, žrtva postaje počinitelj, a dijete uči negativne obrasce ponašanja.

Europska unija u svibnju 2024. donijela je prvi zakonodavni akt na razini EU-a o suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Direktiva sadržava mjere za sprječavanje nasilja nad ženama i nasilja u obitelji te utvrđuje standarde za zaštitu žrtava tih kaznenih djela. Sve države članice EU-a morat će kriminalizirati, među ostalim, nasilje na internetu (npr. dijeljenje intimnih slika bez pristanka).

Grad Zagreb se priključio kampanji

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Grad Zagreb se pridružio globalnoj kampanji “16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama“ s temom prepoznavanja obilježja nasilnih odnosa.

To su činili kroz različite promotivne materijale, pa tako u zagrebačkim domovima zdravlja, domovima za starije osobe, područnim uredima Hrvatskog zavoda za socijalni rad te policijskim postajama istaknuti  su edukativni plakati, a građankama i građanima distribuirani letci s prikazom skale nasilja, gradacijom i obilježjima nasilnih odnosa.

„Ovom kampanjom o obilježjima nasilnih odnosa želimo informirati potencijalne žrtve nasilja o ranim znakovima koji upozoravaju na mogućnost nasilja i još jednom podcrtati da se femicid može spriječiti pravovremenim reakcijama institucija“, izjavila je Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba.

Istaknuli su kako na području Zagreba djeluju tri skloništa i pet savjetovališta za žene žrtve nasilja, koji godišnje pruže usluge za više od 140 žena i djece te omoguće više od 9.000 savjetovanja za gotovo 4.000 korisnica i korisnika.

 

Nasilje i dalje znatni prisutno, bez obzira na edukacije

Iako je godišnje prijavljeno oko stotinjak silovanja, realna brojka silovanih žena u Hrvatskoj iznosi oko 2000, žrtva u procesu suđenja za silovanje više vremena provede na sudu nego počinitelj u zatvoru. Žene u prosjeku ostanu i do 10 godina sa nasilnikom prije nego ga se ohrabre ostaviti, a u čak 30 posto slučajeva pretučena žena je privedena u policijsku postaju skupa s nasilnikom.

Posljednjih godina u Hrvatskoj je postignut značajan napredak u suzbijanju nasilja u obitelji, posebice u domeni zaštite žena i djece žrtava obiteljskog nasilja, nasilje nad ženama i dalje predstavlja ozbiljan društveni problem koji se moramo ozbiljnije baviti jer smo svjedoci brojnih ishoda koji završe s najgorim scenarijem.

Orhan Memedi