Brigitta Balogh: Prva Romkinja koja će postati odvjetnica o nesigurnosti i rasizmu u vezi s Brexitom

Romska zajednica u Ujedinjenom kraljevstvu ima specifičan položaj, a osobito se ističe zbog raznolikosti Roma i Putnika koji čine zajednicu koja  je i dalje u visokom stupnju isključivosti. Tome, ponosna Brigitta, želi stati na kraju te boriti se za svoju zajednicu.

Kaže se da su diskriminacija i predrasude koje doživljava zajednica Roma i Putnika u Ujedinjenom kraljevstvu posljednji prihvatljivi oblik rasizma. Povjerenstvo za jednakost i ljudska prava prethodno je utvrdilo da je diskriminacija od strane javnosti, policije i drugih tijela “uobičajena diljem Britanije” i da je društvo “zaključano” za tu skupinu.

Navedene činjenice ohrabrile su Brigittu Balogh koja želi postati prva Romkinja koja se kvalificirala za odvjetnicu u Engleskoj i Walesu. Ova 26-godišnja diplomirana pravnica nije samo svjedočila diskriminaciji zajednice iz prve ruke, već se i sama borila protiv rasizma.

Rekla je da jedno od njezinih najranijih sjećanja na rasizam potječe iz vremena kada je bila kao dijete u Mađarskoj.

“Kad sam bila mlada nisam razumjela što javnost misli o Romima. Sjećam se kad me prvi put netko od kolega iz razreda prozvao da sam Ciganka. Nisam znala što se događa, ali sam znala da se trebam posramiti i naučiti svoje mjesto u društvu. Od tada još uvijek nisam uspjela naučiti svoje mjesto. Ako je ispred mene zid, pokušavam ga probiti.”

Iako ima samo 26 godina, Brigitta se dulje vrijeme  zalaže za zajednice Roma i Putnika. Završila je dodiplomski studij na Sveučilištu Južnog Walesa i sada je primljena da završi Bar Professional Training Course (BPTC) na City Sveučilište u Londonu. BPTC je poslijediplomski tečaj koji diplomiranim pravnicima omogućuje da budu imenovani i rade kao odvjetnici u Engleskoj i Walesu.

Nastavak svog obrazovanja uspjela osigurati od države, a sredstva za kotizaciju je prikupila putem GoFundMe stranice te se nada da će uspješnim završetkom tečaja baviti kao odvjetnica u području stanovanja, zdravstvene skrbi, obrazovanja i zapošljavanja.

“Rasizam prema romskoj zajednici je jako prisutan u Britaniji. Temelji se na lošoj medijskoj pokrivenosti i TV emisiji Big Fat Gypsy Wedding. Kad biste zamijenili riječ ‘Ciganin’ ili ‘Putnik’ s bilo kojom drugom zajednicom, mediji se ne bi izvukli s tim.”,   rekla je za The Independent.

Osobito je zabrinuta zbog utjecaja koji bi napuštanje Europske unije moglo imati na romsku zajednicu u Ujedinjenom Kraljevstvu – tvrdeći da bi to donijelo veću nesigurnost.

“Problem s Brexitom je što nemamo informacije o tome što će se dogoditi – Vlada oklijeva raspravljati o budućnosti romskih migranata. Brexit nam donosi dodatnu nesigurnost u smislu prebivališta i kraj europskog financiranja naše integracije. Kada je Ujedinjeno Kraljevstvo pristalo uvesti mjere za učinkovitu integraciju romske zajednice, učinilo je to kao država članica EU-a. Nadam se da nas neće ostaviti iza sebe kada Brexit nastupa.”, ističe  Brigitta Balogh.

“Mi smo podzastupljena, marginalizirana zajednica. Provedba zakona i politike ponekad nam ne ide u prilog”, rekla je. “Željela bih skrenuti pozornost na posljednju situaciju u kojoj su vijeća dobila naloge visokog suda za zabranu neovlaštenih kampova.”

“Zabrana je zapravo opća zabrana koja isključuje imenovane pojedince ili ‘nepoznate osobe’ od kampiranja na različitim dijelovima zemlje, kao što su parkovi, zajednički prostori i drugi otvoreni prostori, kao i industrijsko zemljište. Zakonodavstvo o ljudskim pravima zahtijeva da vlada nastoji olakšati tradicionalni način života – to uključuje nomadske tradicije  Roma i Putnika.“

“Čini mi se da ova zabrana služi kao pravni alat za vijeća da prisile Rome i Putnike da se nasele, ponavljajući ono što se dogodilo u prošlim stoljećima diljem Europe. Ova situacija zahtijeva hitnu pozornost.”

Nada se da će u svome budućem radu zagovarati prava drugih zajednica kao odvjetnica, a svojim primjerom želi potaknuti žene iz svoje zajednice i drugih zajednica da se zauzmu za ono u što vjeruju.

Nadamo se da će ostvariti svoj cilj i biti zagovornica i zaštitnica prava Roma i Putnika u Ujedinjenom kraljevstvu.

 

Orhan Memedi

 

Tekst je napisan uz financijsku potporu Povjerenstva za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021. do 2027.

 

„Ovaj projekt financiralo je Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021. do 2027. sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske“