Anzhelika Bielova: Predvodnica romskog aktivizma i borbe za ljudska prava u Ukrajini
Anzhelika Bielova rođena je i odrasla u Zaporižžji u obitelji mješovitog podrijetla. Romski dio njezine obitelji pripada etničkoj skupini Servitka Roma. Njezini prapradjed i prabaka, Hryhorii Dmytrovych Padchenko i Mariia Andriivna Padchenko, bili su nomadski Romi koji su se 1908. godine nastanili u selu Komišuvaha u zaporižžjanskoj regiji. Kasnije su kupili kuću u Zaporižžji, gdje su odgajali petero djece.
Bielovina baka, Mariia Andriivna Semak (rođena 1938.), istaknuta je romska liderica i inženjerka. Više od 50 godina radila je u Zavodu za tehnički inventar u Zaporižžji, pomažući romskoj zajednici u rješavanju pravnih pitanja vezanih uz vlasništvo nad zemljištem.
Karijera i aktivizam
Od 2015. godine, zahvaljujući stipendiji Roma Education Fund-a, Anzhelika se aktivno uključila u romski aktivizam. Karijeru je započela kao izvršna direktorica lokalne romske organizacije, gdje je provela više od 20 projekata s ciljem poboljšanja pristupa obrazovanju, zapošljavanju i pravnim uslugama za Rome.
Godine 2019. preživjela je pokušaj femicida – rodno uvjetovanog napada – kada ju je na ulazu u njezin dom napao muškarac s nožem. Kasnija istraga zaporižžjanske policije otkrila je da je bila žrtva serijskog napadača koji je napadao žene u regiji.
Godine 2020. osnovala je romsku žensku organizaciju “Voice of Romni” i postala regionalna predstavnica Ukrajinskog ženskog kongresa, snažno zagovarajući ravnopravnost spolova i zaštitu prava žena i djevojčica u Ukrajini. S eskalacijom rata u Ukrajini, njezina organizacija preusmjerila je fokus na humanitarnu pomoć interno raseljenim Romkinjama.
Bielova je članica savjetodavnog odbora EVZ Foundation i međuresorne radne skupine za koordinaciju provedbe Strategije za promicanje prava i mogućnosti romske nacionalne manjine u ukrajinskom društvu do 2030. godine, pod okriljem Državne službe Ukrajine za etnička pitanja i slobodu savjesti (DESS). Također je alumnistica programa IVLP Američkog veleposlanstva.
Javno djelovanje i utjecaj
Od 2020. godine provela je projekte ekonomskog razvoja za Romkinje i interno raseljene žene, pomažući više od 300 žena da steknu profesionalne vještine i pronađu zaposlenje. Od početka rata 2022. godine, Bielova je nastavila koordinirati humanitarnu pomoć za Rome u jugoistočnoj i zapadnoj Ukrajini. “Voice of Romni” dosad je pružila podršku više od 105.000 Roma i drugih ranjivih skupina, a organizacija danas ima četiri regionalna ureda – u Zaporižžji, Harkivu, Krivom Rogu i Užgorodu – s planovima za širenje u Kijev.
Organizacija također implementira obrazovne projekte za romsku djecu, razvija programe predškolskog i izvanškolskog obrazovanja te pruža psihološku podršku. Bielova aktivno radi na proširenju mreže romskih inicijativa, podržava aktiviste pružanjem obuke u upravljanju projektima, prikupljanju sredstava i ljudskim pravima te pomaže u provođenju društveno značajnih inicijativa.
Na međunarodnoj sceni, Bielova zagovara prava romske zajednice u Ukrajini i romskih izbjeglica. Sudjelovala je na važnim događanjima poput UN-ovog Foruma o manjinskim pitanjima, Dijaloga Vijeća Europe s romskom civilnom zajednicom, Ukrajinskog ženskog kongresa, Feminističkog foruma u Nizozemskoj, UN-ove Komisije o statusu žena u New Yorku i Ukrajinske konferencije o obnovi u Berlinu.
Istraživanja i politički utjecaj
Bielova i njezin tim proveli su istraživanje “Identitet, rodni aspekti i tradicije”, koje ističe potrebu za sustavnim pristupom u prevenciji nasilja i podršci žrtvama. Također je inicirala istraživanje “Stanje romskih zajednica tijekom rata u Ukrajini”, koje donosi preporuke za suradnju državnih institucija, civilnog društva i međunarodnih partnera.
Godine 2025. Bielova je organizirala prvi Nacionalni forum o provedbi Romske strategije: Cijenjenje raznolikosti, koji je okupio diplomate, vladine predstavnike, romske aktiviste i organizacije civilnog društva. Forum je otvorila Olena Kondratiuk, potpredsjednica Vrhovne rade Ukrajine, a rezultat rasprava bila je zajednička rezolucija s preporukama za poboljšanje provedbe strategije u kontekstu rata i buduće obnove Ukrajine. Daljnji rad na strategiji nastavit će se kroz regionalne radne skupine i godišnje nacionalne sastanke.
Anzhelika Bielova ostaje ključna figura u romskom aktivizmu i ljudskim pravima u Ukrajini, predana stvaranju društva jednakih prilika za sve.
Orhan Memedi
„Ovaj projekt financiralo je Povjerenstvo za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021. do 2027. sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske”